Iotagraf Yazılım Röportajı

Iotagraf Yazılım Kuika Low-Code ile Müşterilerine Yazılımlar Üretiyor
Blog

Iotagraf Yazılım Röportajı

Kuika Low-Code Platformu kullanıcıları ile yaptığımız röportaj serisinin bu bölümünde İş Ortaklarımızdan Iotagraf Yazılım A.Ş. ‘den Şirket Ortağı ve Proje Yöneticisi Fatima Coşkun ile beraberiz. Kuika kullanarak hem kendi iş sürecine hemde müşterilerine sağladığı katkıları konuşacağız.

KB : IOTAGRAF Yazılım’ın hikayesini öğrenebilir miyiz?

FC : Iotagraf Yazılım A.Ş., şirket kurucumuz ve aynı zamanda yazılım uzmanı olan Halil İbrahim Evrenel ve benim Endüstri Mühendisi olarak, uzun yıllar sanayide edindiğim saha tecrübemi birleştirerek, iş dünyasındaki yazılım ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla kurmuş olduğumuz bir şirkettir. Ve kurulduğu günden bugüne de müşterilerimiz için yüksek katma değerli yazılım çözümleri üretmeye devam ediyoruz. 

KB : Ne tür projeler geliştiriyorsunuz?

FC : Genellikle, piyasada bulunan paket yazılımların, kendileri için yetersiz kaldığını deneyimlemiş olan firmaların, ya da projenin karakteri açısından, özel olarak geliştirilmesi gereken yazılımların proje taleplerini karşılıyoruz. CRM, B2B ve B2C gibi E-Ticaret uygulamaları, standart ürünlerimiz olarak portföyümüzde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Üye Takip Yazılımı, Kurumsal Radyo uygulaması, Tüp Takip Yazılımı, Rezervasyon Giriş ve Takip Uygulaması gibi, işletmelerin doğrudan kullanacakları özel projeler geliştirdik. Diğer yandan, birden fazla uygulamanın kullanıldığı kurumsal büyük yapılar için, bu uygulamaların birbiriyle entegrasyonunu sağlayacak ya da BIGDATA analizi için yazmış olduğumuz özel çözüm projelerimiz bulunmakta.

KB : Kuika Low-Code Platform ile hangi projeleri geliştiriyorsunuz?

FC : Kuika ile tanışmadan önce klasik kod yazma tekniği ile geliştirdiğimiz bazı projelerin mobil uygulamalarını, B2B ve B2C yazılımlarımızın gelişmiş mobil versiyonlarını ve müşterilerimizden gelen Hatalı Ürün Takip, İş Emri Takip, Demirbaş Takip gibi uygulamaları Kuika Low-Code Platformu’nda geliştirmekteyiz.

KB : Müşterilerinizi ve iş süreçlerinizi göz önüne aldığımızda eski usül, tüm projenin kodlandığı sürece göre nasıl kolaylıklar var?

FC : Eski usül dediğiniz, geleneksel metodojilerden farklı olarak, Kuika ’nın bize sunmuş olduğu arayüz sayesinde, uygulamalarımıza ait arabirimleri, iş süreçlerini ve data modellerini çok hızlı bir şekilde tanımlayabiliyoruz. Kayıt işlemleri ve veriye ulaşım sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşirken, uygulamalarımızı otomatik olarak build, debug ve deploy etmemize de olanak sağlıyor. Böylece, eskiye oranla, Kuika bize neredeyse yarısından daha az bir zamanda yazılım geliştirme imkanı sağlıyor.

Bize sağlamış olduğu bu kolaylıkların yanı sıra, müşterilerimize de, kod yazmadan, yazılımcı veya bilgisayar mühendisi istihdam etmeye gereksinim duymadan, herhangi bir donanım almadan, bulut ortamında çalışabilecekleri, sadece web tarayıcılarından uygulamalarına bağlanabilecekleri ve tüm işlemlerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sağlaması, proje bittikten sonra, kendi bünyelerinde uygulamayı geliştirmeye devam edebilecek olmaları da tabi ki, Kuika platformunda geliştirmiş olduğumuz uygulamaları, müşterilerimiz için de daha cazip hale getirmekte.

Henüz ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlasa da, dünyadaki yazılım teknoloji trendleri, low code yapılanmaya hızlı bir şekilde geçilmesi gerektiğini göstermekte. Bu nedenle, teknolojiyi, dünya ve rakiplerimizle aynı hızda takip edebilmek, rekabet gücümüzü artırmak, sağlıklı, sürdürülebilir ve geliştirilebilir kod yapıları inşaa edebilmek için, bizim geldiğimiz aşamada, “Kuika” sağladığı tüm fayda ve kolaylıkların yanında, aynı zamanda teknolojik bir gereklilikti bizim için. 

KB : Yardım içeriği ve ekibimizden gelen destekler hakkında neler söylersiniz?

FC : Kuika’da çalışmalar gerçek anlamda bir takım ruhuyla gerçekleştirilmekte olduğundan, herşeyden önce, tüm platform kullanıcılarının danıştıkları konular, öneriler ve çözümler biz talep etmiş olalım ya da olmayalım, ortak bir paylaşımda sunulmakta. Böylece, bizden önce sorulmuş bir sorunun yanıtına ihtiyaç duyduğumuzda, hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz. Teknik destek konusunda da, aynı şekilde, süreci aksatmayacak nitelikte ve hızda doğrudan destek alabildiğimiz gibi, teknik dokümanlar ve kullanım videoları sayesinde de, neredeyse hiçbir projemizde, bu konuyla ilgili bir sıkıntı yaşamadık diyebilirim.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler