Cevher Jant Sanayii Röportajı

Cevher Jant Sanayii Kuika Low-Code Platform Kullanıyor
Blog

Cevher Jant Sanayii Röportajı

Kuika Low-Code Platformu kullanıcıları ile yaptığımız röportaj serisinin bu bölümünde Cevher Jant Sanayii A.Ş. den Elektronik Haberleşme Mühendisi Özgün Devrim Can ile beraberiz. Kuika kullanarak çalıştığı şirket için yaptığı projeler ve Kuika kullanımı üzerine konuşacağız.

KB : Bilmeyenler için Cevher hakkında bilgi verebilir misin?

ÖC : Cevher; ESBAŞ ( Ege Serbest Bölge A.Ş. ) içinde eskiden döküm firması iken şimdi sadece otomobil jantı üreten bir şirkettir. Volkswagen grubu altında bulunan marka ve modellere yönelik otomobil jantı üretiyoruz. Senelik yaklaşık 2.000.000 kapasite ile kalıp tasarım ve döküm süreçleri dahil üretim yapıyoruz. Firmada AR-GE Endüstriyel Yazılım Mühendisi olarak çalışıyorum.

KB : Cevher içinde hangi yazılımlar kullanılıyor?

ÖC : PLM ve SAP kullanılıyor. Tabi Kuika ile hemen herkesin kullanabileceği uygulamalar geliştirebiliyoruz.

KB : Kuika Low-Code platform ile uygulama geliştirme sürecin nasıldı? Yani yazılım geliştirme ve süreçleri hakkında bir deneyimin olmadan Kuika ile uygulama geliştirme sürecini öğrenmek istiyorum.

ÖC : Ekip içinde Low-Code üzerinde çalışmak istiyoruz. Ancak mobil uygulama geliştirme tecrübem olmamıştı. Platform içinde bileşenleri sürükle bırak ile hareket etmek ve sadece bunların bağlantılarındaki özel durumlarda kod yazmak gerçekten harika. Bir WordPress web sayfası yapma deneyimim olmuştu. Nasıl ki arka planda sürükle bırak ile siteyi yapabiliyorsun, Kuika da benzer mantıkta çalışıyor ve gerçekten çok hoşuma gitti. Değişkenleri oluşturmak ve ekranlarda bunu kullanmak bir uygulamayı geliştirmenin büyük bölümünü yapıyor. Hem platform kullanımı hem de fonksiyonların kullanımı gibi hemen her durumda Kuika ekibinin desteğinin olması beni çok rahatlattı. Birebir desteğin yanında doküman ve kullanım videoları ile desteklenmesi işimizi gerçekten kolaylaştırdı.

KB : Cevher özelinde Kuika ile geliştirdiğiniz veya üzerinde çalıştığınız hangi uygulamalar var? Veya sırada bekleyen diğer uygulamalar neler?

ÖC : Biten ilk projemiz Bir Önerim Var uygulaması. Fabrikada çalışan tüm personel kendi süreçleri veya fabrika içinde gördükleri herhangi bir konu hakkında iyileştirmeye yönelik önerilerini yetkili ekiplere ulaştıracak, onaylanan bir öneri ise uygulama süreci de dahil takip edilebilecek bir uygulama. Bunun en güzel özelliği öneriyi veren, kontrol eden veya onaylayan hemen herkesin bunu mobil uygulama ile yapabiliyor olmasıdır. Hemen herkesin bu uygulamaya cep telefonu kullanabilir olması çalışan arkadaşlarımız içinde bir motivasyon kaynağı oldu.

Son aşamasına geldiğimiz 2. projemiz ise Proje Yönetim uygulaması. Mühendislik departmanında jant üretiminin başından sonuna kadar bütün mühendislerin kullandığı bir Excel dosyası vardı. Bu Excel dosyasını kaldırıp, Kuika ile kendi iş akışımıza özel proje yönetim uygulamamızı hazırladık. Proje liderleri proje üzerinde yapılan işleri veya hangi aşamada olduğu görebileceği kaptanın seyir haritası tipinde görünüme sahipler. Mühendislere atanan görevleri yapıyor ve yorumluyor. Böylece tüm ekip hangi iş konusunda neredeyiz, önümüzde hangi işler var gibi daha bir çok süreci görüyor. Bunun en güzel tarafı ise web ve mobil uygulamalar ile masa başında veya üretim alanı içinde herhangi bir anda proje bilgilerine ulaşabiliyor olmasıdır.

PLM uygulaması kullanıyoruz. Ancak kullanımında evrak alışverişi çok oluyor ve bununla birlikte bir çok hata da çıkıyor. Evrak işlerini tamamen ortadan kaldıracak bir yardımcı uygulama üzerinde çalışıyoruz. Yine baştan sona tüm uygulama geliştirme süreci Kuika Platformu üzerinde yapılıyor. Uygulamayı geliştirdikten sonra bir entegrasyon ile projeyi tamamlamış olacağız. Bu sayede kağıt tüketimi gerçekten çok azaltmış olacağız.

Sırada bekleyen proje ise İK Departmanı tarafından istenen Fabrika Haritası ve Servis Takip uygulaması var. Fabrika haritası; Fabrika içine yerleştirilecek kaoslar ile departman, kişi ve bölümlerin nerede olduğunu göstermek için kullanacağımız bir uygulama olacak. Bunu bir kiosk üzerine çalıştırıyor olacağız.

Yine istenen Servis Takip uygulamasında ise her personelin ulaşabildiği, kendisine için atanan servisi takip edebileceği, gelmeyeceği günleri servis şoförüne bildirebileceği, servise biniş veya iniş noktalarının farklı olduğu durumlarda rezervasyon yaptırabileceği bir uygulama olacak.

KB : Gerçekten harika işler bunlar. Ki bu Cevher için uzun süredir kullanılan bir platform değil. Aklıma 4-5 ay öncesinde neler yapılabileceğini toplantıda göstermek için hazırladığım POC geldi. Bu kadar kısa sürece bütün personele dokunan projeler geliştirebilmek ve bunu da kendi içinde kendi iş akışına uygun bir şekilde yapabilmek çok güzeldir diye düşünüyorum.

ÖC : İK ekibi gibi diğer departmanlarda kendi süreçlerinde benzer şekilde özel uygulamalar ile geliştirmeler sağlamak istiyor. Şirket politikamız olan “Dijital Dönüşüme Ayak Uydur”u da hemen her açıdan destekliyor olması bizim için de çok önemli.

KB : Pekala Özgün, ilgine ve desteğine teşekkürler.

Kuika kullanıcıları ile hem şirket hem de özel uygulama anlamında neler yaptıklarını konuştuğumuz röportajlarımızda görüşmek üzere.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler