Geri
Şablonlar ile Çalışma

Ekran şablonları hazırlayarak tekrarlı ekran bölümlerini ekranı oluşturduğunuz anda ekleyebilirsiniz. Ekran şablonlarını 2 farklı şekilde oluşturabilirsiniz.

  1. Templates ekranı ile ekran şablonları oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.
  2. Design Mode / Tasarım görünümünde oluşturduğunuz bir ekranı Save as Screen Templates komutu ile ekran şablonu olarak kaydedebilirsiniz.
Hem sizin hem de ekibinizin (aynı workspace içinde bulunan tüm kullanıcılar tarafından) oluşturduğu şablonlar ortak alanda listelenir. Ve yeni bir ekran oluşturma açılır penceresinden seçilerek ilgili ekrana eklenir.
Ekran şablonları içeriğinde kullandığı bileşen seti üst grubuna bağlıdır. Çalıştığınız workspace içinde birden fazla bileşen seti varsa, seçtiğini bileşen seti ile oluşturulan ekran şablonları sadece listelencektir.

Screen Templates ekranında listelenen şablonları düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Düzenleme işlemi esnasında iligli şablon Design Mode/ Tasarım görünümün de açılır. Burada yapacağınız ilgili düzenleme/değişikliklerden sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Üst kenarındaki arama alanı ile de şablonlar arasında arama yapabilirsiniz.

Yeni Bir Ekran Şablonu Oluşturma

Template ekranı ile ekran şablonlarını ve bileşen gruplarını yönetebilirsiniz. Screen Templates listesinde önceden oluşturulmuş ekran şablonları listelenir.

Sağ üst köşede ki New Screen Template butonu ile açılır pencereye şablon adını yazın ve Create ile oluşturun.

Yeni şablon design mode / Tasarım görünümünde açılır. Burada yapacağınız değişiklileri kaydedin. Screen Template ekranına tekrar dönüş yaparak diğer şablonlar üzerinde de düzenleme/güncelleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Bir Ekranı Şablon Olarak Farklı Kaydetme

Design Mode ile çalıştığınız ve bir projeye ait olan ekranı ekran şablonu olarak kaydedebilirsiniz.

Design Mode üst bilgi alanındaki Save butonu seçeneklerini açın. Listeden Save as Template veya Windows : Ctrl + Alt + T / macOS : Cmd + Opt + T kısayolları ile açık olan ekranı şablon olarak kaydedebilirsiniz.

Ekran Şablonunu Düzenleme

Ekran şablonlarını 2 şekilde düzenleyebilirsiniz. Screen Template listesindeki bir şablonun detay menüsünden Rename ile adını değiştirebilirsiniz.

Şablon içeriğini değiştirebilmek için adı üzerine doğru tıklayın ve şablonu Design Mode ile açın. İhtiyacınız olan değişiklikleri yaptıtan sonra kydedin ve çıkın.

Ekran Şablonunu Silme

Screen Templates ekranında listelenen şablonları silebilirsiniz.

Silmek istediğiniz ekran şablonunun detay menüsünden DELETE 'i seçin.

Açılır pencereye onay vererek ekran şablonu silin.

Kuika 101
Başlangıç
Bileşenler
Kodu Dışa Aktarın
Layout ve Tasarım
Ortak Çalışma
Prototipleme
S.S.S.
Yenilikler
Çalışma Alanı İşlemleri
Şablonlarla Çalışma