Geri
Arayüz

Design Görünümü; ekran tasarımının yapıldığı bölümdür. Ekran hazırlama sürecinde ihtiyacınız olan Preview / Önizleme, Components / Bileşenler, Properties / Özellikler ve Styling / Stil gibi bölümler bulunur.

Header

 1. Breadcrumb / Belge Yolu : Açık olan ekran ve bulunduğu proje adı görünür. Burası bir bağlantı yapısındadır ve proje ekranını tıklayarak açabilirsiniz.
 2. Save / Kaydet : Açık olan ekrana ait kayıt seçenekleri listelenir. Save, Save As.., Sav as a template ve Save as a Component Group seçenekleriyle kayıt işlemlerini yapabilirsiniz.
 3. Undo-Redo / Önceki-Sonraki İşlem : Yaptığınız işlemler geri alabilir, geri aldıklarınızı yineleyebilirisniz.
 4. Devices / Cihazlar : Çalıştığınız ekranı Web, telefon ve tablet boyutlarında görüntülemenizi sağlar. Modlar arasında dilediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.
 5. Preview Mode / Ön Gösterim : Hazırladığınız ekranı Designer uygulaması panelleri olmadan görüntülemenizi sağlar.
 6. Approval / Onay Süreci : Proje oluşturma açılır penceresinde belirlediğiniz onay adımlarına göre açık olan akranı onaya göndermenizi sağlar.
 7. Share / Paylaşım : Açık olan ekranı paylaşabilirsiniz.
 8. Profile / Profil : Role Tanımlama (Roles) ve İşlem Tarihçesi (Logging) ekranlarına ulaşabilirsiniz.

Left Bar

 1. Components /Bileşenler : Component Sets ile tanımlanmış bileşenlerin listelediği bölümdür. Bu listede ayrıca New Project açılır penceresi ile eklenen HTML etiketleri ve kullanıcılar tarafından hazırlanmış Component Groups / Bileşen grupları da bu bölümde listelenir.
 2. Screens / Ekranlar : Proje içinde oluşturduğunu ekranların listesidir. Liste içinde açılmasına istediğiniz ekrana tıklamanız yetelidir.
 3. Design Mode / Tasarım Modu : Ekran tasarımının yapıldı görünüm tipidir. Ekran üzerine bileşenler, ekleme, bileşenler üzerinde değişikliklerin yapıldığı görünümü açar. Ekranlar ilk açılışta design mode ile açılır.
 4. Code View / Kod Görünümü : Tasarımını yaptığınız ekranın reaction kodlarının görüntülendiği görünüm tipidir. Bu ekranla kodları tekli veya çoklu olarak kaydedebilirsiniz.
 5. Component Sets / Bileşen Setleri : Bileşen ve setlerinin ekleme, düzenleme işlemlerinin yapıldığı ekrandır.

Left Bar

 1. Properties / Özellikler : Her bir bileşen için geliştirme ekibi tarafından tanımlanmış parametreler listelenir ve ihtiyaca göre düzenlemeler yapılabilir.
 2. Styling / Stil : Pozisyon, font ve gölge gibi görsel düzenlemeleri yapabilirsiniz.
 3. Documents / Belgeler : Ekran analizi, mockup, tasarım sistemi detayları gibi belgeleri URL bazlı ekleyebilirsiniz.
 4. Comments / Yorumlar : Ekran paylaşımı gönderdiğiniz kullanıcılar tarafından ekran üzerinde bileşenlere yapılan yorumları görüntüleyebilir, yorumlara cevap gönderebilirsiniz.
 5. History / Tarihçe : Açık olan ekranın versiyon tarihçesini listeleyebilir, onaylanmış versiyonlarını görüntüleyebilirsiniz.
 6. Support / Destek : Teknik ekibe soru ve geri bildirimlerinizi gönderebilirsiniz.
 7. User Guide / Kullanıcı Klavuzu : Yardım ve kullanım kılavuzunu açmanızı sağlar. Yeni sekmede açılır.

Footer Bar

 1. Breadcrumb / Bileşen Yolu : Ekran seçili bileşenin hiyerarşik olarak üstünde bulunan kolon, satır gibi diğer bileşenleri gösteren listedir.
 2. Zoom / Yakınlaştır : Çalıştığınız ekranın yakınlık/uzaklık olarak görünümü değiştirmenize yardımcı olur.
 3. Keyboard Shortcuts / Klavye Kısayolları : Kaydetme, silme veya görünüm modları arasında geçişler gibi işlemlere ait kısayolların listelendiği açılır penceredir.
 4. Version / Versiyon : Uygulamanın anlık olarak bulunduğu versiyonunu gösterir.
 5. Clean Screen / Ekranı Temizle : Ekran içindeki bileşenleri siler.

Canvas

Orta bölümde bulunan alan ise çalışma ekranıdır. Daha fazla bilgi için Yeni Ekran Oluşturma makalesini inceleyin.

Kuika 101
Başlangıç
Bileşenler
Kodu Dışa Aktarın
Layout ve Tasarım
Ortak Çalışma
Prototipleme
S.S.S.
Yenilikler
Çalışma Alanı İşlemleri
Şablonlarla Çalışma